Interpretare rezultat RMN

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de lupiduph cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

cum poate fi interpretat pe scurt acest rezultat:
-modificari de tip edematosla nivelul platourilor vertebrale adiacente discului L5-S1;
-reducerea hipersemnalului t2 normal al discurilor intervertebrale cervicale, toracale si lombare;
-protruzii discale cervicale de la c4-c5 la c6-c7 ce amprenteaza sacul dural si determina stenoza gaurilor de conjugarela c5-c6 si c-6-c7;
-protruzie discala la t7-t8 ce ampenteaza sarul dural fara conflict radicular;
-deborduri discale la L4-L5 si L5-s1ce amprenteaza sacul dural si vin in contact cu gaurile de conjugare L5 si S1 preforaminal bilateral;
-procese osteofitice marginale anterioare la nivel cervical inferior si lombar ?

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Protruziile discale = hernii de disc--> nucleul discului dintre 2 verterbre herniaza si poate atinge, comprima radacinele nervoase.
In cazul de fata sunt descrise hernii de disc la nivelul vertebrelor cervicale ce afecteaza sever redacinile nervoase ( acea stenoza a gaurilor de conjugare) - raspunzatoare de durere.
De asemenea, hernii de disc la nivelul vertebrelor toracale si lombare si modificari artrozice, degenerative ( acele osteofite) la nivelul coloanei cervicale si lombare.
Dupa aceasta descriere aveti motive suficiente de a acuza dureri ale coloanei cervicale si lombare.
Este recomandat sa consultati medicul neurochirug.

lupiduph

acum 11 ani

Multumesc pentru raspuns.

Imi puteti recomanda un neurochirurg bun, va rog?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Din pacate , nu.
Multa sanatate!