in urma efectuarii RMN tegiuni cervicale

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de popescuangela cu 12 ani in urma.

am 28 de ani,si rezultatul in urma RMN ului este;HEMANGIOM CORP VERTEBRAL cu dimensiuni de8/7 mm; PROTRUZIE DISCALA POSTEROLATERALA DREAPTA C6-C7 FARA CONFLICTE DISCORADICULARE DECELABILE IRM intrebarea mea este ce inseamna toate astea si daca e grav sau de operat multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Investigatia efectuata de dvs arata prezenta unei hernii incipiente la nivel discului intervertebral C6-C7, ce necesita un program de fizioterapie , tratament medicamentos in puseele dureroase ( antialgic si antiinflamator nonsteroidian).in conditiile incare simptomatologia clinica persista mai mult de 4-6 saptamani sub tratament in doze maximale, se va apela la consultulunui medic neurochirurg.