IInterpretare RMN coloana lombara urgent, este grav?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de AlexandraM cu 11 luni in urma.

Coloana lombara cu grad redus de lordoza si unghi normal la nivelul promontoriului.
Scolioza dextro-concava cu punct maxim L4-L5.
Canal spinal cu grosime normala.
Corpi vertebrali cu numar si forma normale.
Platouri vertebrale cu suprafata si contururi netede, fara osteofite marginale.
Spatii intervertebrale cu dimensiuni nemodificate.
Discuri intervertebrale cu semnal normal.
Minime protruzii posterioare L4-S1.
La nivel L5-S1: fisura paramediana dreapta a inelului fibros cu contact disco-radicular
Conul medular se termina la nivelul L1, cu filamente nervoase cu traiect normal.
Sac dural cu semnal lichidian normal, fara modificari de dimensiuni.
Maduva osoasa fara modificari de semnal.
Fara modificari de semnal osos, cartilaginos sau intraarticular la nivelul suprafetelor
articulare interapofizare sau a apofizelor spinoase.
Arc vertebral posterior cu componente cu aspect normal.
Tesuturi moi prevertebrale, paravertebrale cu aspect normal.
CONCLUZII
Minime protruzii posterioare L4-S1.
La nivel L5-S1: fisura paramediana dreapta a inelului fibros cu contact disco-radicular

Raspunsuri (1)

acum 11 luni

Buna ziua,

Pentru interpretarea rezultatelor RMN-ului dumneavoastra, va recomandam sa va adresati unui medic neurolog.

Va recomandam sa va programati la un medic neurolog: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/scolioza-cauze-simptome-tratament_1619