hipertrofie de flavum cu modificari artrozice la nivelul articulatiilor zigapofizare?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Marius D. cu o luna in urma.

Am efectuat un RMN al coloanei vertebrale,si nu inteleg termenele de mai sus..Ce urmeaza sa fac?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Hipertrofia de flavum se refera la o ingrosare a ligamentului flavum, ceea ce poate duce la ingustarea canalului spinal si posibil la compresia maduvei spinarii sau a radacinilor nervoase. Cu alte cuvinte, dezvoltarea excesiva a unei anumite parti din coloana vertebrala cauzeaza ingustarea spatiului prin care trec nervii.

Modificarile artrozice la nivelul articulatiilor zigapofizare se refera la dezvoltarea osteoartritei, o conditie degenerativa, la nivelul acestor articulatii mici. Zigapofiza este un termen medical care descrie articulatiile mici, alaturate, care permit miscarea coloanei vertebrale. Acestea pot suferi uzura odata cu inaintarea in varsta sau pot fi supuse stresului si traumelor, provocand leziuni sau artroza (uzura).

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Artrita/cum-sa-recunoasteti-corect-simptomele-osteoartritei_12165
sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/osteoartrita-sau-boala-articulara-degenerativa_20328