hernii discale etajate la nivel cervical

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de argentinabobeanu cu 11 ani in urma.

Buna ziua
Ce puteti spune despre hernii discale etajate la nivel cervical ? Este operabil s-au se poate rezolva prin tratament ?

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Depinde de gradul herniilor si de siptomele manifestate. Este recomandat sa consultati medicul neurochirurg si de recuperare medicala .

argentinabobeanu

acum 11 ani

Buna ziua,
Problema mea a inceput cu dureri pe mana stanga pana la cot , am luat fel de fel de calmante dar nici unul nu avea nici un efect. am mers si am facut 10 zile fizioterapie si masaj dar durerea tot nu trecea D-na doctor m-a trimis sa fac un RMN in urma caruia am primit diagnosticul HERNII DISCALE SUPRAETAJATE LA NIVEL CERVICAL SI ADENOPATII LATERO-CERVICAL . Avum durerea a mai cedat dar nu pot dormi decat pe spate cu mana stanga ridicata deasupra capului . In cate zile de la terminarea fizioterapiei isi face efectul? Ce antiinflamatoare sunt mai bune la durerea asta? Acum eu iau IBUPROFEN de400 si MIDOCALM de 50 . Daca nu ma operez este posibil sa se agraveze ? Nu mai am putere in mana stanga cum aveam inainte si din cand in cand in functie de pozitie imi amorteste mana, este grav?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Indicatia de operatie se pune atunci cand simptomatologia nu cedeaza la un tratament corect condus si administrat timp de 4-6 saptamani. Tratamentul consta in antiinflamator ( cum este ibuprofenul, sau flamexinul etc), antalgic ( de ex tramadol sau zaldiar), miorelaxant ( cum este mydocalm). Se mai pot asocia medicamente ce actioneaza pe tipul de durere neuropata ( acea amorteala de care pomeniti). Este bine sa purtati un guler cervical ( care va tine coloana dreapta si va relaxeaza musculatura paravertebrala).