Hernie disc-suspendare inversa

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de morindau cu 12 ani in urma.

Am fost operata de hernie de disc acum 2 ani si am si scolioza, este indicata suspendarea inversa? Multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

se recomanda fizio-kinetoterapie intr-o clinica de recuperare medicala. Pentru scolioza exista exercitii corective cu „scurtare” aplicate la nivelul convexitatii (unde muschii sunt permanent contractati, surmenati si alungiti ), masajul, razele ultrascurte, ultrasunetele favorizeaza efectuarea exercitiilor; exercitii corective cu „alungire” aplicate la nivelul concavitatii curburii scoliotice (unde s-au produs retractii musculo-aponevrotice si unde apar mai intai procesele artrozice) ajutate prin tractiuni vertebrale, precedate de termoterapie si urmate de masaj, suspendari asimetrice la spalier cu bratul de partea concavitatii mai sus.