hernie disc / contractura musculara

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de calinutzc cu 13 ani in urma.

in hernia de disc contractura musculara e de aceeasi parte sau de partea opusa?

Raspunsuri (7)

Medic Epuran

acum 13 ani

Contractura musculară în cazul herniei de disc este paravertebrală, dar mai importantă de partea herniei

calinutzc

acum 13 ani

multumesc pentru raspuns si promptitudine

calinutzc

acum 13 ani

as dori sa va intreb si de ce
multumesc anticipat!

parerea mea

acum 13 ani

Cauze sunt multe...Antropologic, neadaptarea coloanei vertebrale la pozitia verticala. Stresul fizic, anomali congenitale si nerespectarea normelor in munca. Recuperarea e de durata dar nu totala.

Medic Epuran

acum 13 ani

Contractura musculară de aceeaşi parte a herniei este un mecanism pritectiv pentru a preîntâmpina agravarea deplasărilor discurilor şi astfel compresiunea asupra rădăcinilor nervoase.

gaidasandreea

acum 13 ani

Daca ai astfel de probleme eu iti recomand pe Dr.Barbulescu este un medic pe care l am cunoscut personal si sigur poate rezolva hernia de disc cu de sedinte de laser.Lucreaza intr-o clinica din Iancului si are aparate foarte performante.Multe persoane au scapat de la operatie cu astfel de sedinte si acum se simt foarte bine.Merita incercat macar cateva sedinte sa vezi diferenta. 021.252.35.35 Pt mai mult detalii.
Multa sanatate

ene silvica

acum 13 ani

am durere de coloana in dreptul umerilor