Hernie disc cervicala

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Marius T. cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Recent mi-au fost descoperite descoperite doua hernii de disc la coloana cervicala (C3-C4 si C4-C5). Acestea dau o ingustare semnificativa a canalului rahidian in dreptul lui C4, cu copresie pe sacul dural. Am ameteli, dureri moderate in ceafa, umeri si maini, care s-au mai diminuat in urma sedintelor de fizioterapie si kinetoterapie facute. Mai problematica mi se pare existenta a doua osteofite (tot in dreptul lui C4), care amplifica compresia. Doresc sa va intreb daca, in afara de operatie, exista vreo metoda (alternativa) de resorbtie a acestora. Mentionez ca am 36 ani.

Va multumesc,
Marius

Raspunsuri (3)

Mihaela22120678

acum 12 ani

De ce vi se pare mai problematica prezenta osteofitelor? Acestea nu dau compresiune decat daca sunt crescute in canalul rahidian, ceea ce nu cred ca e cazul.
Mai ingrijoratoare este hernia de disc cu compresie pe sacul dural. Trebuie sa aveti mare grija.Consider ca e de preferat terapia conservatoare (fizioterapie, antiinflamatoare la nevoie si evident evitarea eforturilor si a factorilor climatici nocivi) iar operatia sa fie ultima solutie.
Multa sanatate!

ioana

acum 11 ani

buna marius .ce faci te-ai operat cum te mai simti?

Vasea

acum 6 ani

Buna Marius si eu am cam aceeasi problema. Cum te mai simti?