hernia de disc lombara

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de irina178121799 cu 13 ani in urma.

buna ziua, in urma cu o luna am fost operat de hernie de disc lombara si vreau sa va spiun ca am niste dureri groaznice. as dori sa stiu la cat timp de la interventie vor mai scadea in intensitate.

Raspunsuri (5)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună ziua
DURERILE LOMBARE în cadrul herniei de disc lombar , sunt determinate în general de compresiunea discului sau fragmentului de disc pe nervii care ies din coloană la acest nuvel ( mai ales sciaticul ). Corectarea acestei situaţii prin operaţie ,trebuia să determine dispariţia acestor dureri , în următoarele săptămân -perioada de gimnastică medicală de recuperare. Trebuie să vă prezentaţi la controlul necesar ,dacă aveţi aşa dureri groaznice cum susţineţi . Dr. Otesteanu Emil

Sheila

acum 13 ani

Incearca si cu fizioterapie. Mergi la un specialist care sa iti arate ce exercitii poti face si acasa, singura

Alina Iatan, recuperare medicala

acum 13 ani

Buna seara, primul pas dupa operatie constra in recuperarea medicala si aici intervenim cu fizioterapie daca exista durere si apoi gimnastica medicala constand in exercitii speciale ptr coloana, combinat cu masaj inainte sau dupa si inca de la prima sedinta veti vedea diferentele! Sanatate multa! cu drag, Alina. www.fkt.ro

natalia

acum 12 ani

Buna seara,am avut hernie de disc lombara L4-L5,operatia am facuto in Irlanda acum 8 luni in urma.Dar vreau sa spun ca inainte de operatie am avut bazinul si piciorul drept amortit,la iceput credeam ca problema e pe linie ginecologica fiindca cu un an inainte am inceput sa am dureri mari a vaginului si umflarea lui in timpul contactului sexual,medicii meau spus ca cauza a fost hernia de disc dar si in prezent mai simt citeo data aceste dureri,ginecologul spune ca este totul bine.Vreau sa stiu daca hernia de disc poate genera aceste dureri si umflare a vaginului?Va multumesc.

Chiliment Liliana

acum 9 ani

Buna seara!Am depistat in urma unui RMN ca am hernie de disc L5-S1 stanga...in urma cliseului,reiesea clar de operatie,in urma controlului clinic,se mai poate face ceva,adica prin fizioterapie si medicatie,zice medicul ce m-a consultat,mai sunt sperante de recuperare...Intrebarea mea este,da sau nu randament fizioterapia,adica poate elimina fragmentul de dis ce migreaza in voie si preseaza nervul?Eu sunt putin sceptica...As dori un sfat...Trebuie sa incerc,sau incerc degeaba,ca de operatie nu scap?