fractura de coloana

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de pettypetronela cu 10 ani in urma.

am avut fractura de coloana la L1 am tija prinsa de T12 si L2 si suruburi,sunt operata de 6 ani,am 24 de ani si mi-asi dori sa raman insarcinata,asi putea duce o sarcina sau asi intampina probleme?..multumesc

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Banuiesc ca evolutia dupa operatie a fost una favorabila, fara episoade dureroase importante. Dat fiind perioada destul de mare ce a decurs de la interventia chirurgicala, nu cred ca sarcina ar putea aduce complicatii din acest punct de vedere.

pettypetronela

acum 10 ani

da...evolutia dupa operatie este una buna,coloana sa prins singura problema este unul dintre suruburi care sa desprins si sta sub piele nu am dureri cauzate de acesta(doar dureri normale,dupa o interventie chirurgicala)doctorul mi-a spus ca trebuie o alta interventie pt a scoate suruburile si tija pt ca nu m-ai au nici un rol acolo,nu este o urgenta doar ca e dearnjant pt mine....daca ar fi sa raman insarcinata inainte sa le scot asi avea probleme pe parcursul sarcinii?

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

In principiu nu ar trebui sa intampinati probleme din a acest punct de vedere insa, nu poate garanta nimeni.

Lucia

acum 8 ani

În urma cu un an am suferit un traumatism la coloana . Fractura cominutiva L1 fără deficit motor. Am dureri mai mereu. Am făcut fizioterapie și recuperare însă nu mi-a fost de folos. Am fost operata 4 șuruburi și doua tije de titan. Întrebarea mea este dacă îmi vor dispărea pe parcurs durerile sau le voi avea mereu? Mulțumesc

Utilizator11588248304

acum 3 ani

Cum te simti?