fractura de coloana

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Mark&Mateo cu 12 ani in urma.

In urma unui accident, am avut fractura de coloana la L1 si am o tija prinsa de celelalte vertebre adica T12 si L2, au trecut 3 saptamani de atunci. Vroiam sa intreb daca pot sa-mi ridic copilul in varsata de 2 luni junate si care cantareste cam 6 kg, pana acum mi-a fost pus de altii in brate

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa incercati sa limitati numarul de kg ridicate, maxim 5 kg, evitati rasucirea si ridicarea unei greutati în acelasi timp, evitati miscarile bruste, de ridicarea de greutati si suprasolicitarea permanenta a muschilor si a coloanei. apelati la fizio-kinetoterapie . daca se vor ridica greutati , se vor tine genunchii flexati, spatele drept, iar obiectul transportat se va pastra aproape de stomac.