este hernie?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de bbogdan cu 12 ani in urma.

buna dimineata!!de cateva saptamani am o durere in zona rinichilor, insa putin mai sus de ei insotita de furnicaturi ale spatelui ca de ace si dureri in zona lombara joasa.cateodata strabate in umeri si piciorul stang.In urma consultatiei unui medic ,mi-a prescris Midocalm si Arcoxia.Oare este hernie de disc?

Raspunsuri (3)

Raluca Archip

acum 12 ani

era medicul de familie?

Medic Epuran

acum 12 ani

Diagnosticul de hernie de disc poate fi stabilit doar de către un medic neurochirurg în urma unui consult clinic amănunţit (fizic şi anamnestic) şi a efectuării unui RMN (rezonanta magnetica nucleara) sau a unei tomografii computerizate (CT) (ambele putând confirma diagnosticul, localizarea şi severitatea herniei de disc). Cele două medicamente Mydocalmul (miorelaxant) şi Arcoxia (antiinflamator nesteroidian) au fost prescrise ca simptomatice pentru criza de lombosciatică pe care aţi descris-o (durere in zona rinichilor, însoţită de furnicături ale spatelui şi dureri în zona lombară joasă cu iradiere pe piciorul stâng)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

din informatiile scrise de dumneavoastra, nu se poate spune decat ca este vorba despre lombosciatica, acesta fiind mai mult un simptom decat un diagnostic de boala. pentru a afla cauzele acestei lombosciatici trebuie sa mergeti la un consult medical de specialitate pentru mai multe investigatii, in special imagistice (radiografie, RMN/CT)

va urez o zi buna