Este ceva grav , voi ajunge la operație ?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Chitoiu Alina cu 10 luni in urma.

Buna ziua , in urma unui examen RMN am primit aceste concluzii: la nivel C5/C6 hernie discală mediană și paramediană dreapta de 6,8 MM, îngustare canal rahidian cervical, amprentare sac dural și cordon medular cervical antero- lateral drept , modificări de mielopatie cronica satelita .Sunt speriata

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Este important sa consultati un neurolog sau un ortoped, care sa analizeze in detaliu rezultatele si sa ofere un diagnostic precis.

Hernia discala se refera la o proeminenta a discului intervertebral care exercita presiune asupra nervului. Ingustarea canalului rahidian poate crea compresie spinala si disconfort, iar modificarile de mielopatie cronica pot indica deteriorarea maduvei spinarii.

Un specialist va putea evalua severitatea si impactul acestor afectiuni asupra sanatatii si va recomanda cele mai potrivite optiuni de tratament, care pot include terapia fizica, medicatia sau, in cazuri severe, interventii chirurgicale.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/hernia-de-disc-cauze-simptome-tratament_4557