Dureri sub sanul stang

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de cosam cu 10 ani in urma.

Pacient: femeie, 55 ani

De cateva zile am dureri puternice sub sanul stang cand ma misc, mai ales cand ma aplec. Am fost la spital si mi-au facut radiografie si ecografie abdominala, cu rezultate neconcludente. Mi-au facut si EKG si au zis ca ''a iesit bine''. In schimb am iesit cu tensiune marita. Mi-au facut si o injectie cu analgezice.
Acum 3 ani jumatate am fost operata de hernie de disc L4-L5 si am o amorteala in piciorul drept.
Acum la spital mi-au spus ca cel mai probabil e de la hernia de disc.

As avea nevoie de un sfat, o parere si o recomandare de unde sa incep cu investigatiile medicale... cardiolog? internist ? neurolog?
Cineva mi-a spus ca ar putea fi nevralgii intercostale...

Va multumesc anticipat, si astept un raspuns cat mai rapid.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Dupa descriere, pare a fi o durere de origine musculo-scheletata. Incercati sa luati timp de cateva zile un antiinflamator ( de ex diclofenac, sau flamexin, etc) la care sa asociati protectie gastrica si paracetamol 2-3 cp/zi. Daca nu simtiti nici-o ameliorare dupa ~ 5 zile, este bine sa consultati medicul internist.