dureri spate zona lombara

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de claudia1986 cu 10 ani in urma.

Buna seara !De vreo 4 ani am o durere usoara in zona lombara indeoseb cand stau in fund sau daca stau o zi intreaga in picioare dar ma aplec des ,ca si cum as avea pusa o centura lata dar care imi este mica si ma strange .In decembrie anul trecut m-a durut mai tare si mi s`a lasat spre piciorul stang ,in sensul ca nu puteam calca pe el pentru ca ma sageta .A doua zi mi`a trecut de la sine,dupa 2 saptamani am avut aceeasi durere dar in piciorul drept .De atunci nu m`au mai durut picioarele dar spatele jos tot ma deranjeaza cateodata si am hotarat sa fac un RMN cu substanta de contrast..Rezultatul spune asa:

Rectitudine in plan sagital a coloanei vertebrale lombare.
Discreta scolioza lombara dextro-concava cu angulatie la nivelul spatiului intervertebral L3-L4.
Moderata hipertrofie de ligament longitudinal anterior.
Minime bombari posterioare discale L2-L5 fara interesare semnificativ patologica radiculara .
Con medular fara anomalii de semnal sau morfologie ,proiectat dorsal de corpul vertebral L1

Concluzii.
Rectitudine in plan sagital a coloanei vertebrale lombare.

Medicul mi`a zis ca nu am nimic si mi`a recomandat Midocalm si Fastum gel.Insa eu am ramas nelamurita deoarece am aceeasi durere la spate si nu stiu cauza .

Raspunsuri (3)

Dr. Oana Panfir

acum 10 ani

Rectificare: Nu se pune problema ca nu aveti nimic, pt ca aveti modificari la nivelul coloanei lombare descrise la RMN si care va dau durerea de spate, doar ca ele nu sunt semnificative/ sa va indice interventie prompta chirurgicala!!! Deci, de acolo aveti durerile, doar ca, momentan tratamentul tine de grija dvoastra legata de postura, evitare ridicare greutati, pozitie la birou etc, tratament conservator cu AINS in perioade de durere si, foarte important, incercati gimnastica medicala sau mergeti la fizioterapie 1/an!

claudia1986

acum 10 ani

Buna ziua multumesc din suflet.Mie dl doctor mi`a zis coloana e perfect normala si ``sa nu caut boala`` de aceea am vrut sa mai aflu o parere . La fizioterapeut trebuie sa ma duc cu rezultatul de la RMN ?

claudia1986

acum 10 ani

Macar acum sunt lamurita de unde vine durerea.