DURERI MARI PE COLOANA

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de MARYMAR_MARA cu 10 ani in urma.

In urma unei radiografii la coloana vertebrala, deoarece am dureri foarte mari atunci cand ma ridic de pe scaun sau ma dau jos din pat, am aflat urmatorul rezultat:
1. Rectitudinea coloanei cervicale. Reducerea inaltimii spatiilor intervertebrale C3-C4, C4-C5 si mai accentuat C5-C6, cu mici osteofite posterioare la acest nivel. Reducerea inaltimii si transparentei articulatiilor interapofizare cervicale.2. Osteofite coloana dorsala.Leziuni discartrozice dorsale inferioare. 3. Reducerea lordozei lombare. Leziuni discartrozice lombare. Reducerea inaltimii spatiului intervertebral L5-S1.Reducerea diametrului vertical mijlociu, corpuri vertebrale L2-L5(posibil microtraumatisme vechi)
Cu acest rezultat am mers la medicul de familie si raspunsul a fost ca nu exista tratament, nu exista decat analgezice , calmante pentru dureri...si ca nu este neceesara o TC sau un RMN...
INTREBAREA MEA ESTE: Ce trebuie sa fac? MULTUMESC!
Cu respect, Mariana CHIPER, Braila

Raspunsuri (2)

Dr. Oana Panfir

acum 10 ani

Va recomand totusi efectuarea de RMN coloana cervicala, toracala, lombo-sacrata si cu rezultatul consultat un medic neurochirurg! Daca nu se considera caz chirurgical, pe langa analgezice, ar trebui sa faceti obligatoriu fizioterapie, tot sub ghidaj medical.

MARYMAR_MARA

acum 10 ani

Va multumesc din suflet pentru raspuns!
Chiar daca medicul de familie a considerat ca nu este necesar un RMN eu, oricum, mi-am programat sa fac asta.
Sincer, nu inteleg de ce trebuie sa solicit eu aceasta investigatie???!!!...Din septembrie anul trecut si pana luna aceasta am tot mers la medicul de familie cu rrezultatele la toate analizele, am sugerat o analiza mai complexa si...nici o recomandare !
Multumesc si raman recunoscatoare! Bunul Dumnezeu sa va binecuvanteze!
CU STIMA, Mariana Chiper