dureri de spate

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de vasile-ciprian cu 12 ani in urma.

vreau sa va spun ca am 2 saptamani de cand am dureri groaznice de spate,aceste dureri le am in special pe timpul noptii dupa 3-4 ore de somn(stat in repaos) ,in cursul zilei aceasta durere o am doar la miscari bruste ale spatelui ,dimineata cand ma dau jos din pat mi se taie respiratia de durere . Am fost la spitalul clinic de recuperare la balneologie unde mi s-a spus ca am dorsalgie si mi-a recomandat sa fac 10 proceduri ce consta in impulsuri si parafina (iar medicatie medicamentoasa absolut deloc )am facut deja 6 sedinte dar din pacate nici un rezultat , aceleasi dureri insuportabile ma trezesc in fiecare noapte , aceste dureri le am doar cand stau intins in pat cand ma ridic in picioare imi mai dau drumul , va rog frumos sa ma ajutati si poate imi recomandati d.voastra ce sa fac cum sa fac sau vre-un medicament pt. a opri aceste dureri (am facut si o radiografie dar din pacate dr. a plecat in concediu si nu a avut cine sa citeasca radiografia)va multumesc.

Raspunsuri (5)

Adina

acum 12 ani

Radiografia poate sa o citesca la fel de lejer ca si medicul un specialist in kinetoterapie, si pe baza examenului biomecanic, palpatoriu si imagistic, va poate compune un program de gimnastica medicala pentru a va rezolva problema coloanei.
Terminati programul de electroterapie la spital si consultati imediat dupa aceea un kinetoterapeut.
O sa ma pomeniti!

berb

acum 12 ani

Cel mai relevant ar fi un rmn,chiar daca e mai scump,faci un efort si vei afla exact cauza durerii.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

inainte sa incepeti orice fel de procedura trebuie sa aflati ce diagnostic aveti. termenul de ''''dorsalgie'''' nu este un diagnostic ci doar un simptom(dors=spate, algie=durere). pana la aflarea diagnosticului nu este recomandat sa incepeti nici un tip de proceduri. va recomand sa mergeti la medicul de familie unde in functie de consult vi se va da o trimitere catre un consult de specialitate unde vi se vor face mai multe analize (radiografie, rmn, etc. dupa caz) si apoi in functie de diagnostic vi se va recomanda o forma de tratament.

va urez o zi buna

ddorin75

acum 9 ani

salut,

poti sa mi zici ce ai mai facut, sunt in aceasi situatie.

multumesc

dorin

MembruMobileApp1521268645

acum 6 ani

Imi poti spune ce ai facut pana la urma?