dureri de spate

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de olga21152105 cu 12 ani in urma.

sunt insarcinata in 23 saptamani si de doua zile ma doare coloana in partea de jos (lombar),o fi de la sarcina?daca merg nu ma doare,dar daca stau in pat si vreau sa ma ridi sau im schimb pozitia ma doare.VA MULTUMESC.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Ar fi bine sa discutati acest lucru cu medicul dvs obstetrician.

Kinetoterapiebv

acum 12 ani

In timpul sarcinii,"burtica de mamica" "deformeaza"usor coloana lombara,daca aveti si o scolioza la nivel lombar,o accentueaza si da dureri lombare(de mijloc).Momentan,este indicat sa stati in pozitiile in care nu va doare,sa nu stati mult in picioare,sa nu mergeti mult si dupa nastere mergeti la un medic de recuperare,fiindca cu timpul,durerile se vor accentua.Exista si programe de kinetoterapie pentru gravide,daca aveti posibilitatea sa mergeti intr-un centru de recuperare unde este un medic si un kinetoterapeut bun,si indicatia este de usoara kinetoterapie,puteti incerca de acum.