Dureri de gat au legaura cu durerile de cap?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Utilizator11557827429 cu 4 ani in urma.

In urma cu ceva timp in urma am avut 4-5 episoade de gat intepenit(in 2 luni/2 luni jumatate) care au survenit de fiecare data in urma practicarii de exercitii fizice(ridicari de greutati) fiecare episod fiind urmat de repaus pe periada in care era resimtita durerea + o saptamana de la disparitia acesteia. In timpul celui de-al trei-lea episod am fost nevoit sa fac o "plimbare" cu masina de 3800km distanta parcursa in 54 de ore cu dureri si disconfort maxim. Au trecut 4 luni de la ultimul episod de gat intepenit, dar resimt in continuare o durere la rotirea gatului,durere localizata pe partea dreapta si dureri de cap in partea din spate-dreapta aproape zilnic. Poate exista vreo legatura intre gat si durerile de cap? Ce ar trebui sa fac? Medicul mi-a spus ca sunt prea tanar sa am probleme la coloana cervicala si ma trimis sa fac analize ca "par palid". Am 25 de ani 1.80 inaltime, 67 kg.

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/gatul-rigid-si-traumatismele-regiunii-cervicale_6470

Dr. Petre Muresan

acum 4 ani

Ideea de a face analize este foarte buna. Eu sunt de parere ca trebuie investigata si coloana cervicala.

dr Petre Muresan