durere pe orizontala stanga

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de sapunar daniela cu 10 ani in urma.

Buna ziua. As avea nevoie de un sfat. Am avut o durere timp de 2 saptamani pe coloana vertebrala in linie orizontala numai pe stanga pana la sub brat si piept stang. Am crezut dupa simptome ca poate fac zona Zoster. Dar nici pana in prezent nu au iesit bubitele ca la varicela doar vreo doua, trei nesemnificative care nu erau cu apa, din care una mai mare rosie langa coloana vertebrala care se simtea ca o blanda( cu o usoara senzatie de mancarime) si au disparut in cateva zile. Am fost la medicul de familie a spus sa vedem daca apar bubitele, mi-a dat vitamina B. In acest timp am fost la mare si dupa cateva zile de stat la soare si baie am revenit acasa fara durerea aceea pe orizontala la sub brat si piept dar inca simt in spate langa coloana o mica umflatura, nu doare doar deranjeaza si imi da senzatie de mancarime. Nu stiu incotro sa merg, ma gandesc sa incep cu o radiografie. Daca ma puteti ajuta cu un sfat va multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ar fi bine sa consultati medicul internist pentru evaluare ( acea umflatura de care spuneti).
Intre timp, puteti sa incepeti administrarea de antiinflamator ( de ex diclofenac, sau ibuprofen, etc) asociat cu paracetamol si unguent local cu antiinflamator ( de ex diclac gel).