durere lombara

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de alexxxa20 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, tocmai ce mi-am facut o radiografie coloana lombara (f+p), si mi s-a spus ca nu am nimic la coloana, rezultatul fiind bun, insa ma ingrijoreaza partea aceasta din rezultat: usoara pensare posterioara a spatiului intervertebral L5-S1. Sa inteleg ca nu este nimic grav?am in continuare dureri cand stau jos, cand stranut sau cand ma aplec.

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Probabil ai depus o munca grea .Grav nu este ,in adevar, numai ca va trebui sa ai grije sa nu faci eforturi exagerate ( ridicare de greutati , sau carat lucruri prea grele ,statul prea indelungat in picioare etc ). Practic sa-ti menajezi coloana vertebrala. Consultul unui medic ortoped ti-ar fi de folos.