Durere in regiunea lombara

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de UrsuD cu 10 ani in urma.

Practic culturism .Durerea mi-a aparut cu o luna in urma ,sub forma unui junghi cind m-am aplecat sa iau o geanta(destul de usoara). Era atit de intensa , incit mi-a taiat respiratia pe citeva secunde. Dupa acel junghi, a devenit continua ,desi suportabila. Senzatii mai dureroase aveam cind inclinam spatele spre dreapta. Dupa o saptamina durerea a disparut insa a reaparut peste 3 zile . Cu toate ca , contiuam sa iau ibuprofen, si mergeam la masaj. Ar putea fi o nevralgie sau hernie ? Multumesc anticipat.

Raspunsuri (3)

FreeStyle11

acum 10 ani

Fa o radiografie si mergi la un reumatolog.Este posibil sa fie doar nevralgie sciatica datorata fortarii zonei respective.Daca radiografia indica asta sau ceva mai grav, trebuie sa te prezinti la reumatolog sau chirurg, in functie de caz, pt a afla ce e de facut mai departe.Data viitoare ai grija cum executi exercitiile, sa le faci corect fara a pune presiune mare pe zona lombara, e o zona foarte periculoasa, foarte predispusa la accidentari.Eu odata era sa patesc ceva similar incercand sa fac indreptari cu o greutate mai mare, incercand sa vad cat pot ridica, asta a fost acum 2 ani, de atunci sunt mai prudent cand incerc sa fac astea.Sa porti centura mereu cand faci indreptari, genoflexiuni, ramat cu bara chiar si flexii la biceps din picioare.Bafta multa si sa te faci bine!

calina skina

acum 10 ani

Si eu am asemeanea problema. Le am de 11 luni asa prima data mia a parut o pata mica cu bubite si apoi pe un picior mu sa extins pe ambele picioare si am aparea si cate un cos mare dar nu uesea delic era sub piele si ami ramanepata dupa cemi trece, cisulacella rari de ori ami mai iasa pe la un cot si ma mananca pe picioare nam treaba rari de oro mi se vad tare bubitele rari de ori nu se vad, nu stiu ce sa zic am fost la doctor si mia dat o alifie care mam datt cu ea o data si gata a fost, ma tot gandesc sa nam alceva o fii pe baza de nervoasa, dictorul a zis ca e acneie. Nu cred ca e voi ce ziceti

vlad

acum 9 ani

Mi s-a gasit un spondilolistezis de 3 milimetri L5- S1 acum o luna si jumatate, am o criza acuta de lombalgie.Se amelioreaza boala asta ? E mai grava ca hernia de disc ?