DURERE DE SPATE

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de viorut cu 10 ani in urma.

Buna ziua. Sotul meu a facut un film la coloana si ca rezultat scrie,,INGUSTAREA SPATIULUI 4 4-1 5 1 5-S1 ,,.Imi puteti spune va rog ce in seamna asta ?

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este vorba de o discopatie lombara. Ingustarea spatiilor poate duce la compresia radacinilor nervoase respective , deci, la durere. Poate fi vorba si de hernie de disc insa acest diagnostic este confirmat de RMN coloana lombara.

viorut

acum 10 ani

VA MULTUMESC. DAR ESTE TRATAMENT PENTRU HERNIA DE DISC ?

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Da, in functie de tipul herniei. Tratamentul poate fi conservator: antiinflamatoare, analgezice, kinetoterapie, masaj, etc sau chirurgical.