durere de spate

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de lucian13 cu 12 ani in urma.

am o durere de spate in zona omoplatului drept paralel cu coloana care radiaza in sus spre gat,unde intr un punct am tot o durere similara cu cea din spate,durere se duce spre cap partea din ceafa ce-mi ingreuneaza miscarile capului. daca puteti sa ma ajutati cu un sfat si va rog si cu o recomandare la ce fel de doctor sa ma duc.va mutumesc din suflet!

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Simptomele pe cre le descrii d-ta pledeaza mai degraba pentru un fel de junghi care a prin o zona a muschilor gatului si zona omoplatului, castigata datorita unui curent (loc de munca,sau conducerea unui auto cu geam deschis etc, Un prieten sau ajutor sa va faca cateva sedinte de masaj pe traseul acestor grupe musculare ( cu o crema antiinflamatorie " DICLOFENAC " sau Ben- Gey ca la sportivi si durerile vor disparea dupa CWSTW SEDINTE DE MASAJ

Adina

acum 12 ani

Sindromul algic poate avea cauze diverse, dar daca acest episod continua, trebuie investigatii mai amanuntit facute, deci o radiografie a coloanei cervicale si toaracale ar face lumina in acest caz. Sfatul meu este sa va adresati unui kinetoterapeut pentru masajul decontracturant, pentru a nu creste spasticitatea prin manevre gresite.

elena34

acum 9 ani

Aceiasi problema am si eu, de ani de zile simt o sensibilitate,cum ma trage un curent incep durerile ,pe mine ce ma sfatuiti sa merg la un fizioterapeut