Durere coloana partea toracala?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Andrei cu un an in urma.

Buna ziua!
Acum 2 zile cu zăpezile acestea mergeam pe stradă și am alunecat si era sa cad pe spate dar nu am cazut însă m-am înclinat mult in spate si apoi m-am redresat repede in fata. In urma acestui lucru am rămas cu durere in aceea zona a coloanei.
Ceva recomandări, solutii?

Raspunsuri (1)

acum un an

Buna ziua,

Durerea pe care o resimtiti dupa acea miscare brusca poate fi cauzata de o leziune la nivelul muschilor sau ligamentelor din jurul coloanei vertebrale, sau poate fi o consecinta a tensiunii musculare si a inflamatiei care poate aparea dupa o astfel de miscare.

Va recomandam sa consultati un medic neurolog pentru evaluare si tratament adecvat: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/cum-pot-fi-ameliorate-durerile-lombarei_17361