Durere cervicala si spate

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Butincu cu 12 ani in urma.

Buna ziua. De aprox 2 ani am o durere continua in zona cervicala pana in spatele omoplatului stang. Durereas e mai resimte si in urechea si ochiul stang. Am incercat o multime de tratamente dar fara vreun efect. In marea majoritate a timpului sunt si ametit nemaiputand efectua activitatile zilnice obisnuite. Ce imi puteti recomanda in acest caz mai ales ca la CT nu a iesit nimic.

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa efectuati un consult neurologic, pentru a evalua vertijul(ameteala): existenta unor modificari artrozice (ex: spondiloza cervicala ce necesita tratament antialgic, decontracturant,kinetoterapie-creste mobilitatea osteoarticulara, tonusul muscular prin miscarile active cu sau fara rezistenta), a unui sindrom vestibular central sau periferic.

Butincu

acum 12 ani

Buna ziua. Multumesc pentru raspunsul prompt. Am facut si consul neurologic unde mi s-a spus ca totul este in ordine ca, compensez f bine in privinta echilibrului. Tot acolo mi s-a comunicat ca ar fi o nevralgie si din cauza durerilor sa apara si starea de ameteala si tensiunea musculara. Care ar fi in acest caz cel mai eficient tratament indiferent de costuri? Multumesc anticipat

maria popa sibiu

acum 12 ani

sunt curioasa ce tratament ai urmat?eu sunt ametita de vreo 14 ani si dupa ce mi-am mancat banii si nervii nu am scapat de ele si de durerea de spate.ce ai luat de ameteli?

Raluca Tone

acum 12 ani

Buna,
Daca pe CT nu s-a evidentiat nimic si nici la consultul neurologic, este foarte probabil sa fie o tensiune la nivelul musculaturii cervicale si scapulo-humerale (aceasta sa fie interetinuta printr-o postura incorcta) care sa iti provoace durere si totodata ameteala (datorita deficitului de oxigenare a creierului care este intretinut de un aport scazut al fluxului sangvin) .Daca doresti te pot ajuta in aceasta privinta, adresa de mail : [email protected]
Multa sanatate!

Butincu

acum 7 ani

Duapa 4 ani si o gramada de tratamente incercate am ramas cu aceeasi problema, poate ceva mai agravata. A reusit cineva cu aceleasi dureri sa rezolve ceva?