Despre herhie de disc

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Maniu Laura cu 10 ani in urma.

Poate cineva sa-mi spuna daca pentru urmatorul diacnosticeste necesara interventie chirurgicala?
Discurile intervertebrale lombare L3-L4 , L4-L5cu structura deshitratata .
La nivelul L3-L4 , hernie de disc de 4/10 mm , mediana si paramediana bilaterala ce comprima sacul dural .
La nivelul L4-L5 protuzie discala si hernie de disc de 5/12 mm mediana si paramediana bilaterala ce comprima sacul dural . Concluzie RMN
Multumesc anticipat !!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Necesitatea interventiei chirurgicale este apreciata de catre medicul neurochirurg; decizia depinde de simptomatologie, de aspectul herniilor de disc pe film, etc.