Demineralizare Osoasa - Omoplati

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de tcsh cu 9 ani in urma.

Buna ziua, de mic am avut dureri de spate in diferite circumstante. Am varsta de 25 de ani acum, 1,86 inaltime si 96 de kg, ritm de viata sedentar - semi - sedentar. In urma cu 8 ani durerile au devenit destul de insuportabile si mi-am facut o radiografie la coloana in urma caruia, medicul respectiv (de la spitalul din orasul unde locuiesc) a tras concluzia ca este hernie de disc cu doua sau mai multe vertebre deplasate. (nu imi amintesc exact dar sar putea sa fi mentionat vertebrele S1 si S2, posibil sa gresesc)
Mi sa parut ciudat ca persoana si medic si am cautat o a doua parere de data asta in Iasi, la un profesor in domeniul asta. Dumnealui a spus ca nu se pune problema de hernie ci doar de acea deplasare si demineralizare osoasa intre omoplati - deficit de nu stiu ce vitamine. Trecand timpul am aceleasi tip de dureri, intre omoplati si in partea de jos a spatelui, spre fund - sunt mai pronuntate cand ridic o lunga perioada de timp, cand ma aplec si stau in acea pozitie prea multe, cand stau pe scaun prea mult si asa mai departe.
Nu am urmat nici un tratament sau sa fi luat vitamine sau asa mai departe de la radiografia aia initiala iar acum imi doresc sa merg totusi sa le refac toate analizele si sa urmez un tratament adecvat, daca este cazul.
Imi puteti recomanda ce analize ar trebui facute?
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (3)

tcsh

acum 9 ani

Nimeni?

MARI

acum 9 ani

cam tarziu am vazut msj,te sfatuiesc sa faci rmn de coloana,medicii de altadata puneau diagnostice bune numai dupa cum mergeai,tuseai,vorbeai,azi medicii trebuie sa le dai mura in gura si tot se balbaie sa puna un diagnostic ca sa nu mai zic ca de multe ori ne trimit acasa ca nu avem nimic si apoi mergem sa luam morfina,deci fa rmn si mergi la un specialist neuro sa-ti dea tratament,sanatate

tcsh

acum 8 ani

Multumesc, p***ancidenta face ca abia anul asta am reusit sa rezolv si sunt programat pentru un RMN la coloana undeva prin Iulie-August, sanatate :)