cum se poate trata scolioza?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de viviana titi cu 10 ani in urma.

de cateva saptamani am fost la medic mi-a dat tratament si mi-a spus ca am inceput de scolioza am27 de ani,lucrez in comert....asa ca e necesar sa ridic,doar ca am niste dureri de spate dimineata cand ma trezesc....pana pornesc..ce repercursiuni ar putea avea in viitor ?

Raspunsuri (3)

manuela53

acum 10 ani

Probabil ai o forma usoara de scolioza , o curbura de pana la 10 grade este considerata normala . Daca curbura in forma de S sau C este mai mare de 10 grade atunci este scolioza . Deci ori ai scolioza ori nu ai . Daca afectiunea este mai grava trebuie corset medicinal , recuperare , fizioterapie etc . Daca nu este foarte grav se amelioreaza cu antiinflamatorii , gimnastica medicala pentru intarirea muschilor spatelui , pozitie corecta in timpul somnului , si interzis ridicatul greutatilor . Eu sufar foarte mult din cauza acestei afectiuni care da mereu dureri de spate si discomfort . Sanatate

viviana titi

acum 10 ani

mersi...

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ar fi bine sa consultati medicul reumatolog pentru evaluarea acestui tip de durere .
Daca este doar scolioza, consultati un kinetoterapeut sa va explice tipul de exercitii fizice.