Cum sa indrept spatele?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de jurnalist-laura cu 11 ani in urma.

Sunt cocosata, aceasta problema a iesit in evidenta de cativa ani , dar nu am fost atenta. din cate am citit, inotul si anumite exercitii fizice, pot ajuta la indreptarea cocoasei, dar m-ar interesa un corset,un ham pe care sa-l port pentru indreptare. Am gasit ceva de genul : http://www.okazii.ro/aparatura-medicala/benzi-magnetice/benzi-magnetice-unisex-pentru-indreptare-dureri-spate-si-coloana-gat-cap-corset-ham-dr-levine-posture-sport-fitness-oferta--a11663818. este bun? tin sa mentionez ca nu am fost la niciun medic pentru a afla ce neregula am in legatura cu coloana vertebrala , dar banuiesc ca este vorba de cifoza posturala. multumesc anticipat!

Raspunsuri (9)

Nirolf

acum 11 ani

Orice faci, fa doar cu avizul unui medic specialist. Aparatura poate fi buna, dar folosita cum nu trebuie poate sa duca la probleme si mai grave, pana la paralizie.

parerea mea

acum 11 ani

cocoasa dumitale este efectul compensator al unei anomalii serioase. Daca nu gasiti un medic amabil de colaborare, documentati-va si nu va automutilati!

Alexandru Livius

acum 11 ani

Sufar de acelasi lucru. Apoape ca sunt anchilozat.Dupa RMN a rezultat ca mai exista si spondilita anchilozanta.Nici o terapie de inot in bazine cu apa termala,nu a ajutat.Felix,Calacea Heculane,etc.Chiar si la Buzias am avut probleme.Ce are apa calda?Sau compozitia ei?
Cu salutari
Alexandru

dragos

acum 11 ani

Laura, lucrul acesta se datoreaza neglijentei parintilor de ati da o educatie.
Ceea ce nu ai invatat in copilarie trebuie sa inveti acum.
Cauta asadar ca sa stai in pozitie dreapta in tot timpul; fie la calculator, fie la lucru, fie cand mergi pe strada, fie cand esti in baie, fie in bucatarie, si chiar cand te vei aseza in pat sa dormi.

Si mie imi zic multi -stai mai drept. Ac***a putin peste 1,8m am tendinta sa ma aplec cand stau de vorba cu oamenii. Dar nu voi mai proceda astfel. Voi apleca doar capul iar spatele il voi tine drept.
Ma chinui de cativa ani in felul acesta... si cine stie cati vor mai trebui pana ma voi obisnui cu o constitutie dreapta -tinuta in mod obisnuit, normal.

Am observat ca in urma fortarii mele de a merge mai drept(capul sus, umerii pe spate si pieptul in fata) m-am ales cu o problema de respiratie. Simt nevoia de aer -simt cateodata ca nu am suficient aer; simt nevoia de a inspira o cantitate mai mare de aer decat in mod regulat, de a-mi umple plamanii cu aer. Am facut raze si mi s-a spus ca sunt sanatos. Eu cred ca plamanii nu mi s-au dezvoltat suficient.
Ti-am spus asta ca sa nu te ia prin surprindere daca vei pati si tu la fel. Oricum, eu nu voi renunta sa merg drept.

Geo

acum 11 ani

Exista terapii complementare care dau rezultate bune in aceste afectiuni-0722 344290

Danut

acum 11 ani

Flotari din plin si executate corect vreo 4-5 ani si ai sa aratati ca Batman.Eu am aceeasi problema si nu ma pot tine de exercitii fizice macar tu fa ceva.

membru234841

acum 11 ani

Dragii mei,
Daca nu va puteti tine de exercitii , nu mai postati sau nu mai dati sfaturi la altii. Intai faceti voi, si apoi dati sfat la altii.
Si da, pentgru mentinerea sanatatii coloane vertebrale, a articulatiei, vertebrelor in primul rand si a circulatiei - EXERCITII, EXERCITII , EXERCITII MEDICINALE.
Dc aveti nevoie de un sfat ref. la acestea (eu sunt instructor fitness/aerob.)va stau oricand la dispozitie pe [email protected].
Si....documentati-va inainte sa vb aiurea, fitnes-ul nu inseamna muschi si spate mare.

Ili

acum 10 ani

Nu stiu daca vei mai citi mesajul dupa atata timp dar in speranta ca o vei face, tin sa te anunt ca nu ai deloc probleme cu plamanii. Ei sunt dezvoltati cum trebuie. Si eu sunt cocosata, am si scolioza lombara si la fel cand ma auto-corectez, simt ca raman fara aer. E normal. Multa sanatate iti doresc!

cornel

acum 9 ani

eu am 17 ani si de vro 2 ani am inceput sa am cocoasa din unele motive si incerc sa stau drept da nu prea reusesc