cum pot scapa de operatie la coloana vertebrala? sunt si alte medode de vindecare?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de voicu667962 cu 12 ani in urma.

am probleme cu coloana vertebrala . cred ca am doua vertebre deplasate si ma apasa rau. ma doare acolo. simt cum imi amorteste uneori piciorul si spatele. ce pot sa fac ca sa nu ajung la bisturiu?

Raspunsuri (17)

Psih.dr.Gabriela Marin

acum 12 ani

Incearca terapia craniosacrata. Documenteaza-te si vezi daca se aplica si in cazul tau.

TataNicu

acum 12 ani

Interventia chirurgicala este mult mai impla si mai ieftina, recomand.

Mary

acum 12 ani

Domnule nu recomandati asa ceva o interventie chirurgicala pe coloana nu este nici simpla si nici ieftina......in primul rand o operatie este indicata in cazuri grave cand discul este spart si migreaza evitand lezarea sau sectionarea nervului .un medic adevarat ar fi constient ca o operatie destabilizeaza si mai tare coloana si posibil sa se ramana cu sechele toata viata deci este ultima solutie deci pana atunci tratament conservator corect efectuat adica :medic nerolog -trat antiinflamator.apoi medic recuperare :fizio,masaj,statiuni balneo,kineto,acupunctura,schimbarea stilului de viata-fara efort ,fara a ridica greutati,evitarea aplecarilor ,greutatea corpului sa fie in limite normale deci daca e nevoie alimentatie sanatoasa ,nu frig ,nu curent,evitarea ortostatismului prelungit si cu siguranta va fi mai bine asta daca se va respecta stilul de viata impus in aceasta afectiune odata taiata coloana nu veti mai fi niciodata ca inainte vedeti pe forumuri cati tineri sunt operati de doua trei ori si sunt mai rau ca inainte .sanatate domnului in cauza si sper ca ii vor fi de folos sfaturile mele

Mary

acum 12 ani

Faceti si un rmn cu recomandarea unui medic neurolog pt a avea un diagnostic corect pt ca spuneti ca aveti doua vertebre deplasate asta nu este prea relevant daca ati facut doar o radiografie rmn va spune clar in ce stadiu se afla discurile si la ce nivel aveti probleme.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

dupa cum s-a scris si mai sus, inainte de a incerca orice forma de tratament, trebuie sa mergeti la un consult medical pentru un diagnostic corect al afectiunii dumneavoastra, si apoi dupa diagnostic sa se puna problema tratamentului conservator sau interventional. pana acum vi s-a facut macar o radiografie la nivelul coloanei vertebrale? sunteti diagnosticata cu vreo boala anume?

va urez o zi buna

eu

acum 12 ani

mergi la CERAGEM si scapi de cutit.

voicu667962

acum 12 ani

inca nu am facut un rmn sau o radiografie dar am sa ma duc sa fac ca sa stiu mai exact. eu mai fac anumite exercitii dar la bisturiu imi e frica sa apelez pt ca e o operatie foarte riscanta. as putea ramane paralizat toata viata daca medicul respectiv nu e competent sau e de rea credinta ca sunt si unii care daca nu le dai bani pentru ca nu ai devin rai cu tine si nu iti face o operatie buna sau se poate si mai grav. sunt multe cazuri. de asta toti se duc la viena sa se opereze sau in alte tari. romanii se urasc intre ei. eu vreau ceva care sa ma faca bine fara sa ajung la operatie.

STAN

acum 12 ani

BUNA ZIUA

SUNT DIN SUCEAVA SI INCREDIBIL DAR ADEVARAT PRIETENUL MEU CEL MAI DRAG A FOST OPERAT SI A RAMAS PARALIZAT SPUNANDU-I CA NU MAI ARE CA SA-I FACA CA I-A ATINS NERVUL. ALERGAND IN DISPERARE AM DAT DE UN PECIENT CARE VENISE LA CONTROL LA SPITAL SI SPUNEA CA A FOST PARALIZAT IN CARUT SI ACUM MERGE.AM SUNAT LA TEL.0766488202 UNDE AM STAT DE VORBA SI MI S-A SPUS CA SUNT SANSE DAR SA MA PREZINT LA CABINET. M-AM PREZENTAT SI PRIETENUL MEU A INCEPUT SA FACA PRIMII PASI.DOAMNE AJUTA.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

v-as sfatui, in cazul in care locul unde ati fost nu este un cabinet medical sau autorizat in vreun fel, sa fiti foarte precauti, deoarece in special in ultima vreme, unii oameni profita de pe urma situatiilor disperate ale altora. in general, cand se gaseste un tratament revolutionar pentru o afectiune anume, acest tratament devine rapid foarte pop**ar si uzitat de medici.

va urez o zi buna

cristi

acum 10 ani

eu am fost la cineva in periam jud timis si mi le a pus la loc.am avut 5 deplasate sus in zona cervicala si 4 jos in zona lombara.ma simt mai bine dar trebuie repaus de la hamaleala si fac si acum tratament cu germeni de grau integral.2-3 linguri pe zi,2-3 lingurite de miere/zi,1 albus de ou crud/zi,lactate ,ceapa,usturoi ridichi si ce mai contine albumina.eu le iau dimineata .graul se poate pune si in ciorba supa etc.curaj.

nicu

acum 9 ani

Buna,am si eu doua vertebre deplasate in interior...credeti ca am sanse la acel medic in timis?aveti un nr de telefon de acolo?ms

Nicu

acum 9 ani

Salut Cristi,te rog ai putea sa-mi dai si mie nr. de tel a domnului din Periam,pentru ca as vrea sa merg si eu la el cu problem de coloana.

multumesc

Garofita

acum 8 ani

Am o mare rugaminte daca ma puteti ajuta , sufar de dureri de spate si piciorul drept aproape doi ani , am facut radiografii si REZOATA MG DE DOUA ORI . Medicii zic ca am discul cosumat si o vertebra ce alueca si apasa pe nervul sciatic. M-am saturat de medicamente antiinflamatorii si ptr dureri. A, m facut si injectii in coloana cu ozon , infiltratii, am fost la chiropratico,am facut terapia pentru dureri cu ioni galvanici, laser , ultra sonete etc si toate in zadar Va multumesc din suflet daca puteti sa ma ajutati cu ceva

Utilizator11576224268

acum 4 ani

In cit timp v-ati recuperat complet?si eu am avut deplasat l4,am fost la cineva,mi-a pus-o la loc de 6 dapt,dar inca nu m-am adresa_web_filtrata plet,desi e mult mai bine ca inainte

DIMA ALINA

acum 9 ani

am probleme cu coloana lombosciatica si scolioza sinistra as vrea sa fac un control urgent dar sa mi recomadati un medic corespunzator din constanta nu sunt grasa si am probleme cu statul in picioare si nici noatea nu pot sa ma odihnesc va rog din suflet am numai 31 de ani si am 2 copii de crescut ajutati ma multumesc din suflet

Utilizator11572642714

acum 4 ani

ma dora colna rau de tot am 2 inele deplasate trebuie sa fac operatie

Gabriel

acum 10 luni

Bună ziua oameni buni , am vârstă de 18 ani , am făcut rmne tot tot .... din păcate am doua inele macinate l1 cu l4 , si scolioza...., credeți-mă nu am am avut munci de genu de carat sa depun efort, va zic sincer am muncit doar câteva luni atâta la un cazino dar nu mai am putut stăteam nu mai în picioare și chiar nustiu ce sa zic , poate cineva sa îmi dea și mie o părere ce a-și putea face cum a-și putea sa ma fac și eu bine sper sa fie niște tratamente speciale