coxartroza se poate vindeca?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de dorina94106609 cu 12 ani in urma.

sotul meu are coxartroza,deja se pare ca piciorul drept s-a mai scurtat,in afara de protezarea soldului,exista alte metode?cum ar fi injectarea coxului cu colagen?se realizeaza aceasta metoda undeva in ro?

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Buna ziua,
va recomand efectuarea unei radiografii de bazin si sa va adresati medicului ortoped, ce poate indica protezarea soldului .
Totodata va recomand sa va adresati unui medic reumatolog pentru o terapie adecvata si unui medic de recuperare pentru fizio-kinetoterapie
Pentru durerile din coxartroza se pot utiliza antialgice ca paracetamolul, antinflamatoare nonsteroidiene ca diclofenacum, piroxicam, meloxicam., in dozele recomandate de medicul specialist reumatolog. Se pot utiliza suplimente pe baza de glucozamina suflat, se poate purta un baston.

dorina94106609

acum 12 ani

va multumesc din suflet pt recomandari!!

Vasile

acum 9 ani

Ce sume trebuiesc date medicului care opereaza,medicului anestezist si medicului de salon care face internarea intr-un spital de stat ,pentru protezarea completa a unui sold.Stim ca este interzis dar este necesar pentru ca suntem in Romania si este necesar.