Corectarea scolieozei cu ajutorul corsetului?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de MembruMobileAppvspcins cu 6 ani in urma.

Salut. Am 18 si in vara am fost la medic pentru ca aveam dureri de spate. Am aflat ca am " Discreta scolioza lombara dextro-concava " si " Discreta scolioza toracala dextroconvexa". Doctorul respectiv imi recomanda vreo 6 luni de kinetoterapie. N-am reusit sa ma apuc de ea din cauza ca nu-mi permteam financiar. Trebuia sa fac mereu naveta, pierdeam si cu scoala si n am mai inceput nimic. Problema mea cea mai mare e atunci cand stau pe scaun, atunci am dureri. Mi ar fi de folos un corset pentru spate, fara sa fac kinetoterapie? Sa l port pe ala sa mai reduca din problema si prin vara sa ma apuc si de kinetoterapie? Daca se poate si asa, pentru a mi se recomanda un corset potrivit ar trebui sa merg la un kinetoterapeut sau neurolog?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/fizioterapia-in-scolioza_8080

Ciaky Cristina

acum 8 luni

Sa mergeti la kinetoteraput!