Cifoza

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Patrick93 cu 11 ani in urma.

Am 19 ani si de la varsta de 4 ani am dureri la inceputul zonei dorsale. De multe ori ma impiedica sa iau aer normal si simt de parca mi-ar intra coloana im piept . Acum o saptamana am facut un CT unde pe CD mi-a scos o cifoza de 25 de grade. M-am prezentat cu el la un medic de la o clinica privata si nu a bagat-o in seama, dar in schimb mi-a cerut sa fac o radigrafie. Ce anume apare pe o radiografie si nu pe un CT incat nici sa nu il bage in seama?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Radiografia este cruciala in dianosticul cifozei, deoarece se fac masuratori de la nivelul vertebrei toracice T1 pana la T12. In mod normal, exista un grad de cifoza toracala la persoanele sanatoase, cu variatie inte 20 si 40 de grade. Astfel, o cifoza de 25 de grade intra in limite normale, nefiind considerata patologica.

gina

acum 11 ani

buna ziua! am 33 de ani si sunt diagnosticata cu osteopenie scor -2,3 ,e posibil sa fac cocoasa?