Chist tarlov

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de nenoon cu 9 ani in urma.

Buna ziua ,as avea nevoie de putin ajutor informativ in urma unui examen RMN am primit acest rezultat la partea de concluzie este trecut asa; Anchiloza a 2/3 anterioare ale articulatiilor sacro-iliace bilateral ,cu minime modificari inflamatorii(arii de edem) ale versantilor articulari.Chiste ale invelisurilor radacinilor nervoase din regiunea sacrata (Tarlov)
Rosca Bogdan 27 de ani

Ce m-ar interesa asa ceva este grav e de operat se poate trata si daca se poate sa am si spondilita anchilozanta pe langa.. spondilita este primul diagnostic pus inaintea examenului RMN.

Raspunsuri (4)

Utilizator11564169960

acum 4 ani

Bogdan, si eu am chist Tarlov S2.
Medicii neurochirurgi la care am fost au evitat sa se exprime in legatura cu acest chist. Cu toate ca pe mine ma doare exact zona cu acest chist, ei mi-au zis ca mai degraba cauza e o mica protruzie de mai sus, si ca oricum acest chist ne se opereaza ca se mareste apoi mai mult. As vrea sa stiu tu ce ai facut?

Utilizator11573971678

acum 4 ani

Eu cred ca tine si de competenta neurochirurgului. Sunt unii care nunau tratat aceasta boala.
Trebuie apelat la un doctor care a mai vazut astfel de chisturi.

As Ruga utilizatorii care au avut experiente pozitive cu anumiti doctori sa ne spuna un nume , astfel ne ajuta sa mai facem un pic de lumina in nebuloasa acestui subiect

Multumesc de ajutor

Utilizator11573971678

acum 4 ani

Si eu zic la fel. Din pacate nu avem useri activi pe acest subiect. Doctori, eventual operatii facute in animite clinici, etc
Detalii care ne ar ajuta

Utilizator11573971678

acum 4 ani

As ruga utilizatorii care ne pot indruma pe cei care suntem la inceput in aceasta complicaciune, sa ne dea detalii despre doctorii din romania care au mai vazut tipul aceata de chist tarlov.

Merci, mult!