Ce tratament ar fi de urmat in urma rezultatului RMN?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Cornelia cu 8 luni in urma.

Protuzie discala posterioara L4-L5, tangenta biradicular L5. Mica protruzie discala posterioara L5-S1, fara conflicte radiculare.Nodul Schmorl, subcenimetric, cu aspect acut, platou vertebral superior L5, Discret edem miofibrilar musculatura paraspinala lombara L5-S1 bilateral.

Va multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Este important sa discutati cu medicul specialist pentru a primi o evaluare completa si indicatii specifice pentru cazul dumneavoastra.

Pentru protuzia discala, tratamentul initial poate implica repaus fizic si evitarea activitatilor care agraveaza durerea. Medicamente anti-inflamatoare nesteroidiene pot fi prescrise pentru a ameliora durerea si inflamatia asociata. Terapia fizica sau exercitiile de reabilitare pot fi recomandate pentru a intari muschii si pentru a sprijini coloana vertebrala. In unele cazuri, injectiile epidurale cu corticosteroizi pot fi utilizate pentru a reduce durerea si inflamatia in zona afectata.

Un nod Schmorl reprezinta o afectare a platoului vertebral in care o parte din discul intervertebral patrunde in osul vertebral. De obicei, aceasta nu cauzeaza simptome si nu necesita tratament activ. Cu toate acestea, daca simptomele apar, tratamentul poate fi similar cu cel pentru protuzia discala, concentrandu-se pe ameliorarea durerii si a inflamatiei.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/boala-degenerativa-a-discului-intervertebral_1659