ce se intampla?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de allexxa cu 14 ani in urma.

Am 21 ani. Sunt opeerata de 3 ani de cifoscolioza toraco-lombara. Partea p***a este ca de la o vreme simt dureri tot mai pronuntate pe sira spinarii, imi amortesc mainile,uneori picioare si fata. Iar intepaturile in oase sunt din ce in ce mai pronuntate..Imi puteti spune ce se intampla?

Raspunsuri (3)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Din cele relatate trebuie excluse anumite cauze pentru a se stabili diagnosticul de certitudine:
1. afectarea coloanei vertebrale -hernie de disc
2. afectare nervoasa (polineuropatie de investigat) - va recomand efectuarea EMG (electromiograma cu viteza de conducere nervoasa).
3. cauza metabolica ( va recomand efectuarea glicemiei, profil lipidic - colesterol, trigliceride) precum si restul probelor de laborator care sa cuprinda probe de inflamatie (VSH, fibrinogen, proteina C reactiva), ionograma serica si urinara (potasiu, magneziu, calciu, sodiu).
In urma efectuarii acestor investigatii (este esentiala efectuarea electromiogramei si vitezei de conducere nervoasa pentru obiectivarea afectarii nervoase care va determina aceste simptome) se poate stabili diagnosticul.

Constantin

acum 13 ani

Terapia alternativa te ajuta-0722344290

Mariana

acum 13 ani

Buna ziua,
Am ca si solutie la problema dumneavoastra un aparat medical ce foloseste lumina polarizata,daca sunteti din Bucuresti sau Constanta si doriti sa il testati gratuit dati-mi un mail la [email protected]