CE ESTE FRACTURA TASARE DE VERTEBRA L3

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de DANA_G26 cu 13 ani in urma.

CE ESTE FRACTURA TASARE DE VERTEBRA L3

Raspunsuri (2)

Dr. Ilias Vlad Teodor

acum 13 ani

sunt mai multe cauze , dar cea mai probabila - mai ales dupa 50 de ani- este osteoporoza, cauza fiind fragilitatea traveelor osoase cu tasatea vertebrei afectate ( termenul este de fractura prin tasare vertebrala)

DANA_G26

acum 13 ani

Multumesc pentru raspunsul dat de dl dr.Vlad Tudor.Insa as vrea sa mai adaug.............tatal meu a cazut de la o inaltime destul de mare.Pe moment .sa ridicat,amers singur,a avut in final nevoie de internare,pt niste dureri groaznice la piciorul si soldul stang.A suferit si un accident vascular,are pareza pe partea stanga,si desigur tasare de vertebre,ceea ce il impiedica sa poata fi macar asezat in sezut.Sta doar culcat,cu fata in sus.As dori daca se poate sa imi spune-ti daca exista un remediu,daca va putea macar fi asezat in sezut,sau....daca se poate chirurgical trata.VA ROG DIN SUFLET UN RASPUNS.Aveti dreptate,pe foaia de externare,SCRIE ...........INFARCT CEREBRAL PARIETAL DR,HEMIPLEGIE STG,CONTUZIE FRONTALA BILATERAL SECHELARA,FRACTURA TASARE A VERTEBREI L 3,sd radicular L3-L4,ATEROSCLEROZA CEREBRALA,SPONDILOZA CERVICALA.astept un raspuns.