Ce diagnostic si care sunt caile de urmat?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Utilizator21710773317 cu o luna in urma.

In urma examenului radiologic : Rectitudinea coloanei cervicale ; Uncartroza incipienta C4-C5-C6 ; Scolioza lombara dextroconvexa ; Demineralizarea osoasa difuza ; Osteofite anterioare L2,L3 ; Pensari posterioare discale L3-L4 si L5-S1

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Diagnosticul conform descrierii dvs. poate include osteoartrita cervicala incipienta, scolioza lombara si osteoporoza. De asemenea, aveti si degenerare a discurilor intervertebrale la nivelul coloanei lombare (L3-L4 si L5-S1) si dezvoltare de osteofite, care sunt excrescente osoase ce apar de obicei la nivelul articulatiilor.

Calea de urmat include consultul unui reumatolog pentru evaluare si initierea unui plan de tratament. Daca osteoartrita progreseaza sau provoaca disconfort semnificativ, poate fi necesara fizioterapia, interventia chirurgicala sau alte metode de management al durerii. Scolioza lombara poate necesita, de asemenea, fizioterapie sau interventie chirurgicala, in functie de gradul de curbura si simptome.

In ceea ce priveste demineralizarea osoasa difuza - sugereaza osteoporoza - ar trebui initiat tratament pentru cresterea densitatii osoase si prevenirea fracturilor.

Este important sa aveti un regim alimentar adecvat, cu un aport suficient de calciu si vitamina D. De asemenea, exercitiile fizice pot ajuta la imbunatatirea rezistentei articulatiilor si oaselor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/reumatologie.

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Artrita/cum-sa-recunoasteti-corect-simptomele-osteoartritei_12165
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/scolioza-cauze-simptome-tratament_1619
sfatulmedicului.ro/Osteoporoza/osteoporoza-si-sanatatea-oaselor_11345

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.