Câte radiografii se pot face în 2 luni?

Afectiuni coloana vertebrala Examen radiografic Spondiloartrita

Postata de Utilizator11575279391 cu 4 ani in urma.

Bună seara,

După un consult recent la medicul ortoped, din cauza unor dureri cervicale și parestezii, cu iradiere in membrul superior stâng (senzații de usturime și durere de intensitate mai mare, în special în zona claviculei și a umărului stâng), acesta mi-a recomandat să-mi fac o radiografie cervicală, față și profil. I-am spus domnului doctor că, în urmă cu aproximativ 5 săptămâni, am efectuat o radiografie la plămâni, însă nu a zis că ar fi vreo problemă, dar am ceva rețineri să fac altă radiografie la un timp așa scurt între ele, mai ales că, până în urmă cu câțiva ani, aveam sistemul imunitar destul de slab și răceam foarte des. V-aș fi recunoscătoare dacă mi-ați spune și opinia dumneavoastră în această privință. Considerați că există vreun risc sau efecte negative important/e să fac aceste radiografii acum, la nici 2 luni după ce am făcut-o pe cea la plămâni? Poate fi ecografia cervicală o alternativă eficace pentru același diagnostic (suspiciune de spondilopatie cervicală)?
Menționez că rx-ul la plămâni a prima radiografie pe care am făcut vreodată.

Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsul dumneavoastră!

Raspunsuri (1)

Utilizator11586097853

acum 4 ani

pana la urma ai aflat la ce interval de timp se pot face radiografii?