Buna ziua, a si dori o parere va rog daca credeti ca necesita operatie in urma RMN rezultat?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Ramona cu o luna in urma.

Curbura fiziologica lombara este diminuata.
Discurile intervertebrale lombare sunte deshidratate si degenerate,prezentind:
L3-4 debord discal circumferential de pina la 4,5mm,cu tangenta radiculara L4stinga la nivelul recesului lateral;
L4-5 debord discal circumferential de pina la 4mm,lateralizat stinga,necompresiva;
L5-S1 proturzie discala mediana de 3mm,necompresiva.
Planurile sucutanate si musculare sunt indemne.

Va multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Raportul de imagistica indica degenerarea si deshidratarea discurilor intervertebrale lombare, ceea ce este destul de comun odata cu inaintarea in varsta. Debordul discal inseamna ca discul se extinde dincolo de limita normala, ceea ce poate provoca durere daca impinge asupra nervilor sau maduvei spinarii. Cu toate acestea, in cazul dumneavoastra, rezultatele arata ca aceste extinderi nu provoaca presiune asupra nervilor sau a altor structuri importante.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/deviatiile-patologice-ale-coloanei-vertebrale_1644

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.