Bună ziua!Am facut o radiografie lombară si am urmatorul rezultat:?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de MEISAN ANA cu 3 luni in urma.

Restituirea coloanei lombare.Pensarea posterioară a discului intervertebral L3-L4;L4-L5.Amprentă diseară platou superior corp vertebral L3.Osteofile anterioare și laterale.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Rezultatul radiografiei indica o degenerare a discurilor intervertebrale intre vertebrele L3-L4 si L4-L5, ceea ce s-ar putea manifesta prin durere si eventual, pierderea mobilitatii in acea zona.

Pensarea posterioara a discului intervertebral se refera la o posibila hernie de disc - discul intervertebral este afectat si se "flasc" spre partea din spate.

Amprenta pe platoul superior al corpului vertebral L3 sugereaza o posibila leziune sau o modificare a formei vertebrei, probabil determinata de presiunea exercitata de discul intervertebral afectat.

Osteofilele anterioare si laterale sunt excrescente osoase care apar ca rezultat al degenerarii discurilor intervertebrale, dar pot provoca, de asemenea, durere si disconfort.

Pentru o analiza mai detaliata a situatiei si pentru a stabili cea mai potrivita metoda de tratament, ar trebui sa consultati un medic specialist.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurochirurgie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/boala-degenerativa-a-discului-intervertebral_1659
sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/hernia-de-disc-cauze-simptome-tratament_4557