aveti o solutie pentru mine va rog?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de mihaelagrigore cu 13 ani in urma.

As avea mare nevoie de sfatul dumneavoastra in cele ce urmeaza sa va relatez.
Acum o luna si jumatate, tatal meu a suferit o interventie chirurgicala, respectiv o operatie de hernie. I s-a administrat o injectie in coloana, respectiv rahie, iar in momentul administrarii a simtit o intepatura in picior si incontrolabil a miscat. Anestezistul l-a certat foarte rau, i-a spus ca daca se intampla ceva este vina lui. Din pacate, dupa operatie , tatal meu a ramas cu p***a piciorului paralizata. A fost trimis de catre medicul de familie la spitalul CFR2, sectia Neurologie, pentru a i se pune un diagnostic. Din observatiile medicului neurolog a reiesit ca este vorba despre o pareza a nervului, intrerupere de nerv, iar acesta ne-a spus ca este posibil ca anervul sa nu se mai recupereze. Ne-a trimis la un alt medic pentru a face niste teste din care sa reiasa cat de afectat este nervul si cat /daca se mai poate face ceva. Din nefericire nu am ajuns pana acum sa facem aceasta analiza deoarece am inteles ca este 7 milioane, iar daca s-ar face prin Casa de Sanatate ar costa 2 milioane.
Mentionez ca tatal meu este angajat cu carte de munca, respectiv platitor de CASS.
Fiind o problema de bani as avea nevoie de sfatul si de indrumarea dumneavoastra , mai ales ca tatal meu este intr-o stare psihica destul de rea. Imi doresc foarte mult sa il ajut si as vrea sa stiu ce este de facut in cazul lui.

Astept cu mare interes raspunsul dumneavoastra si va multumesc anticipat pentru ajutor si bunavointa

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

Va recomand sa mergeto cat de repede la acele analize. In principiu tatal dvs ar trebui sa ia Milgamma sau Milgamma N si ar trebui sa il ajute, dar mergeti la medic.

mihaelagrigore

acum 13 ani

va multumesc. in prezent ia medicamentul Lyrica. e bine, e rau? el spune ca se simte mai bine dupa ce ia acest medicament, dar are niste dureri si niste funicaturi in picior.
Daca este asigurat poate beneficia de aceasta analiza la un pret redus?
ce se intampla in timp ? trebuie facuta recuperare?

parerea mea

acum 13 ani

Faptul ca medicii l-au abandonat ca pe un gunoi, dupa ce tot ei au facut acel handicap, demonstreaza cat de neserios e sistemul romanesc de sanatate.

mihaelagrigore

acum 13 ani

operatia a avut loc la Maternitatea Buftea care s-a desfiintat la ceva timp dupa ce el a fost opreat iar acum nu mai avem pe cine sa tragem la raspundere.
este o situatie din care nu stim cum sa iesim.
si eu incerc s aimi ajut tatal dar nu stiu cum.
de aceea am nevoie de cineva care s aimi spuna ce este de facut in cazul acesta.