as vrea sa stiu daca am hernie sau alt ceva

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de membru215380 cu 11 ani in urma.

buna ma numesc Sigmirean Carmen si am 30 de ani si am facut un IRM iar acesta este rezultatul as dori sa stiu ce am si daca am hernie de disc pentru ca ma doare foarte rau in spate si obosesc repede si imi coboara durerea si in picioare .VA MULTUMESC ANTICIPAT ASTEPT RASPUNS rezultatul IRM coloana vertebrala lombara Aplatizarea lordozei fizologice cu scolioza lombara dextroconcava si dorsala dextroconvexa.Corpii vertebralii sunt cu aliniamentpastrat fara moduficari de dimensiune,cu degenerescente de tip grasos a unghiurilor vertebrale L2,L3si L4-fara aspecte de listeza a corpilor vertebrali dorsal inferior si lombari Incipiente degenerescente-deshidratari-discaledorsal inferiorsi lombareL1-L2 si L2 L3 Protruzii discale posterioare dorsalinferior si lombare cu usoare amprentari durale,fara interesari radiculare Protruzie discala circumferentiala L5-S1 cu tangenta radiculara dreapta .Canalul rahidian lombar cu calibrul pastrat.Con terminal fara modificari de semnal Se remarca o usoara largire a spatiului articular sap***aliac stang cu modificari de scleroza osoasa subcondrala Ulter in AVF si lateropozitie stanga; ovarele cu aspect caracteristic microfolicular cu dimensiuni normale

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Aveti o hernie de disc la nivel L5-S1 ce atinge radacina nervoasa si alte cateva hernii mai mici dorsale-inferior si lombare. De asemenea, sunt descrise modificari la nivelul articulatiei sacroiliace de partea stanga motiv pentru care este bine sa consultati medicul reumatolog.