As dori sa stiu daca singura varianta este operatia de hernie de disc?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de tnicoleta cu 6 ani in urma.

Rezultatul RMN-ului:
Scolioza dextro-convexa a coloanei vertebrale lombare in plan frontal;fara deviatie de ax in plan sagital.Hemangiom cu diametrul 11,5mm se remarca la nivelul corpului vertebral L3. Modificari de semnal tip Modic I si Modic II(aspect inflamator si degenerare lipomatoasa)se observa la nivelul platourilor vertebrale adiacente discului iv L5. Reducerea inaltimii si a hipersemnalului T2 fiziologic se evidentiaza la nivelul discurilor iv L4 si L5-aspect degenerativ. Deborduri discale circumferentiale se observa la L4-L5(mai extins de partea stanga,cu raport radicular L4 si L5 bilateral,stanga>dreapta)si L5-S1(mai extins de partea dreapta,cu efect compresiv radicular L5 si S1 bilateral,dreapta>stanga).Fara stenoza semnificativa de canal spinal lombar;modificari hipertrofice de natura mai probabil degenerativa se noteaza la nivelul articulatiilor interapofizare de la L2-L3 pana la L4-L5 inclusiv, determinand amprenta suplimentara pe filum terminale. Concluzii: Hemangiom corp vertebral L3.Modificari discale compresive radicular se observa la nivel L4-L5 si L5-S1;modificari hipertrofice de natura mai probabil degenerative se noteaza la nivelul articulatiilor interapofizare de la L2-L3 pana la L4-L5 inclusiv,determinand amprenta suplimentara pe filum terminale.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Va recomandam sa mergeti la medic pentru interpretarea analizelor sau puteti folosi serviciul cu plata (//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online), unde veti primi raspunsul medicului.