As dori o explicatie in legatura cu rezultatul RMN

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de teonia cu 12 ani in urma.

Ac***a dureri lombare si puseuri inflamatorii cu inchilozare am facut un RMN .As vrea sa imi explice cineva ce inseamna diagnosticul scris in buletinul de examinare si ce solutii sunt pt.a putea rezolva cauza acestei pb.
"Discul intervertebral L5-S1 degenerat, hipointens T2 ponderat.Fisura discala lineara de ~8mm posteromedian disc intervertebral L5-S1 cu protruzie discala dar fara evidentiere de conflict discoradicular.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

rezultatul RMN evidentiaza existenta unei hernii (deplasare) a nucleului pulpos (componenta a discului intervertebral), intre vertebra L5 si S1, ce nu face presiune pe radacinile nervoase (s-ar resimti ca amorteli, furnicaturi de-a lungul coapsei, gambei , piciorului). ar fi indicat de evitat pozitia sezand pentru o perioada lunga de timp, ridicarea de obiecte grele, rasuciri sau aplecari frecvente, exercitii fizice grele. se poate apela si la fizioterapie, tratament cu antilagice , musculorelaxante in timpul puseelor dureroase.