analize

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de kida cu 13 ani in urma.

Buna seara.Va rog sa-mi spune-ti ce analize preoperatorii cardiovasculare ar fi necesare in cazul unei operatii de hernie de disc.Mentionez ca este vorba de o persoana de 70 de ani care are ca boala asociata hipertensiune arteriala +un infarct miocardic vechi.Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Medicul neurochirurg care va efectua operatia va va indruma.

Medic Epuran

acum 13 ani

Din câte cunosc ar fi necesare următoarele analize: hemogramă, coagulogramă, VSH, creatinkinaza, EKG, radiografie cardio-pulmonară eventual o ecocardiografie, dar mai multe detalii vă va oferi medicul anestezist care va da anestezia.

kida

acum 13 ani

Multumesc.Nu am vorbit inca cu anestezistul din simplul motiv ca deocamdata nu stiu cine va fi.Unele dintre analize le-am facut deja dar gresala mea a fost ca nu am cerut med. chirurg o lista cu analizele necesare si daca eu nu am facut-o dansul nu mi-a dat-o.Multumesc inca o data.