amorteala deget de la mana

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de simonika82 cu 12 ani in urma.

buna ziua! ma confrunt cu o problema: degetul mic de la mana dreapta este amortit total, doar o strangere foarte puternica sau o intepatura cu acul o simt...si partial si degetu inelar, tot la aceeasi mana. totul a inceput prin octombrie 2010...nu stiu sigur cum, dar deodata am simtit ca nu am putere destula in mana si mai ales cand spalam cu apa rece, aveam senzatia ca nu pot misca cele 2 degete. ce ar trebui sa fac? sa merg sa discut si cu medicul de familie ar trebui...doar ca acum sunt mutata in alt oras si pana imi gasesc un medic in care sa am incredere, cred ca mai dureaza. sper totusi sa primesc indrumari de la cineva pe site si sa pornesc sa rezolv ,,problema`` mea. multumesc anticipat

Raspunsuri (7)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

trebuie sa discutati cu medicul de familie intradevar, dar ac***a in vedere problema dumneavoastra, cel mai probabil veti primi o trimitere catre un medic neurolog pentru mai multe investigatii.
lipsa de putere este numai la nivelul degetelor sau se extinde si la nivelul bratului/antebratului? si aceste simptome nu le puteti lega de nici un eveniment din 2010? de cand a debutat aceasta problema si pana in prezent, a existat o ameliorare sau s-a agravat simptomatologia?
in afara de aceasta problema, mai sunteti diagnosticat si cu alte boli? urmati vreun tratament ?

va urez o zi buna

simonika82

acum 12 ani

buna ziua si multumesc de raspuns d-nu Dr. Georgescu Cristian
am reusit sa ajung la medicul de familie, care mi-a facut trimitere la medicul neurolog.
lipsa de putere o am la nivelul degetelor, a celor 2 degete mai precis...si de cand am observat ca imi sunt amortite...tot asa a ramas senzatia. doar la rece simt mai acut amorteala din degete.nu stiu...sa fi izbucnit pe baza de stres? se poate?...doar ca de atunci mi-am mai revenit...iar ma-m stresat de n ori... :) astept sa merg la neurolog...si o sa revin
o zi buna tuturor

Pena

acum 12 ani

Nu cumva lucrezi mult la calculator si te sprijini in cotul mainii respective. Sai ai o munca care necesita sprijin in cot? Ori te-ai lovit la cot? Nervul ulnar care trece prin zona cotului este responsabil de amortirea degetului mic si a celui de langa el.

ionut

acum 9 ani

ba da chiar asa am si facut de asta???

simonika82

acum 12 ani

sunt educatoare...si nu stau mai mult de 2-3 ore pe zi la calc. daca stau sa ma gandesc mai bine...chiar am incasat o lovitura la cot de am crezut ca l-am zdrobit...dar asta a fost prin primavara, anul trecut, prin martie. in septembrie, tot anu trecut, am mutat mobila prin casa...iar dupa vreo luna am observat imi amortea degetul mic. acum chiar m-ati pus pe ganduri :). multumesc de raspuns, Pena

Pena

acum 12 ani

Scrie pe Google ''''''''nerv ulnar'''''''' sau ''''''''deget mic amortit'''''''' si gasesti mai multe informatii. P.S: Eu sunt profesoara de matematica. Vacanta frumoasa.

simonika82

acum 12 ani

tocmai asta faceam :). Multumesc