Am hernie?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Bertuccia cu 13 ani in urma.

Am facut saptamana trecuta un RMN al carui raport este urmatorul: piese scheletice cu raporturi normale; scolioza dextro-concava; hipersemnal T2 la nivelul micilor articulatii posterioare L4-L5 si L4-S1(mica cantitate de lichid sinovial);debord discal posterior L4-L5 si L4-S1 ce amprenteaza secundar sacul dural si reduc discret grasimea din foramentele de conjugare,fara conflict disco-radicular; maduva spinarii din campul de examinare cu grosime normala si semnal T2 omogen.
Este hernie?...

Raspunsuri (6)

Medic Epuran

acum 13 ani

Este doar o ˝protruzie discală˝, o formă incipientă de discopatie, dar care poate evolua spre hernie de disc dacă persistă cauzele care au produs-o.

Bertuccia

acum 13 ani

Si care ar fi tratamentul cel mai indicat?

Adina

acum 13 ani

Atata timp cat cordonul medular nu este afecat prea mult, se executa lejer tratament fizio-kineto (electro, laser, ultrasunet, williams, etc.).
Dar am o intrebare leagta de modul de examinare: T2 este facut cu, sau fara supresie de grasime, si in ce stadiu se afla discurile L4-L5 si L5-S1? nu cumva sunt inchise la culore in T2? nu sunt deshidratate?

In rest va urez sanatate,
prof. Kinetoterapeut Onu Ilie

Bertuccia

acum 13 ani

Multumesc pt raspunsuri.
M-am uitat peste fisele de la RMN,eu zic ca nu sunt inchise la culoare...sunt toate la fel...sper ca e bine.

Adina

acum 13 ani

daca is la fel, este bine, deci nu este hernie de disc, cel putin asa cred eu.
In rest va urez sanatate,
prof. Kinetoterapeut Onu Ilie

Bertuccia

acum 13 ani

Perfect atunci...era si pacat sa fac hernie la 27 de ani....de maine incep procedurile williams.Va multumesc din nou!