Afecțiune colona vertebrală ?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Ionut cu o luna in urma.

Bună ziua!Dupa examinarea unui CT,Toraco abdominal-pelvin,mi-a găsit Spondiloliza L5 unilaterală stânga fără spondilolioz,vă rog să-mi spuneți ce înseamnă! Vă mulțumesc!

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Spondiloliza reprezinta o afectiune a coloanei vertebrale care consta intr-o fisura sau ruptura a arcului vertebral, si este rezultatul stresului cronic asupra oaselor coloanei.

In cazul dumneavoastra, aceasta afecteaza vertebra lombara L5, pe partea stanga. De obicei, spondiloliza este o conditie asimptomatica, dar poate cauza disconfort sau durere lombara in cazul unor persoane.

Insa, discutia cu un medic specialist este necesara pentru a intelege pe deplin diagnosticul si pentru a stabili cea mai buna cale de tratament.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/durerile-de-spate-sfaturi-pentru-protectia-coloanei_9189

Ionut

acum o luna

Mulțumesc pentru răspuns,spondiloliza e aceasi treaba cu spondiloza?

SfatulMedicului

acum o luna

Spondiloliza si spondiloza nu sunt aceeasi problema.

Spondiloliza este o afectiune a coloanei vertebrale care apare atunci cand un defect sau o fractura apare in una sau mai multe vertebre.

Spondiloza, pe de alta parte, se refera la degenerarea discurilor intervertebrale si a articulatiilor coloanei vertebrale, de obicei ca rezultat al imbatranirii.

Deci, desi ambele afecteaza coloana vertebrala, sunt afectiuni diferite.